A je to tady ! Léto nám končí (zamáčkněte slzy) a blíží se moje nejoblíbenější období roku – podzim. Miluji ho! ❤️ Ty teplé barvy, azurová obloha, sluníčko, a teplota tak akorát. A nebo opačný případ – déšť, déšť a zase déšť. ☺️ Nic proti létu, ale pokud člověk nesedí permanentně někde u vody, tak jsou ta vedra naprosto úmorná. A podzim je takovým krásným kompromisem mezi slunečným počasím a přijatelnou teplotou. 🤗 Podzim, respektive září, je pro mě také synonymem dobrého jídla a pití. A jelikož jsem Moravačka s kořeny ve vinařských oblastech, tak mám opravdu dost blízko k vínu. 🍷 Čili stejně jako miluji podzim miluji i víno (a burčák). Ale co se mi na tom všem líbí ještě více je ta atmosféra, když se sejdete nad dobrým vínem a jídlem s přáteli, a řešíte vše možné a nemožné. Nicméně to není to, co bych chtěla v dnešním reportu probírat, jen si myslím, že není od věci se vám trošku otevřít i z toho osobního hlediska – snáze pak pochopíte souvislosti a má rozhodnutí. 😇
Tento rok je pro mě konec léta a příchod podzimu ve znamení ukončení diety a “rýsovací” fáze. Osobně tuto fázi nepovažuji za rýsovací (proto ty uvozovky) – i když jsem měla snížené kalorie, nepodstupovala jsem dvoufázové tréninky ani hodiny a hodiny nesmyslného cardia (z toho už jsem se vyléčila). A že mi Leňa nastínila, jak by skutečná rýsovací fáze pod jejím vedením vypadala. Upřímně – děkuji, nechci. 😅 Takže pro mě tato dieta byla spíše ve znamení shazování přebytečných tukových zásob a přípravě na podzimní objemovou fázi, ne vysekávání svalů na prach. 🙈 Pokud mě sledujete delší dobu, nebo spíše pokud čtete i popisky mých fotografií, víte, že jsem od února na nízkosacharidovém stravování. Osobně se nepovažuji ani za tukový ani za bílkovinový typ. Sacharidy jako takové mi nijakým způsobem nevadí. I když, jak se to vezme. V tomto okamžiku dochází k rozporu mého těla a mozku. Protože zatímco hlava by byla ochotná doslova sežrat všechny sacharidové potraviny, které najde, tělu se to nelíbí. Konkrétně mé kůži se to nelíbí (žaludek a střeva mám vytrénované a můžu sníst téměř cokoliv a v jakémkoliv množství maximálně s nějakými malými prdíky 🙊). Protože pokud na něco poslední dva roky trpím, tak je to stav mé kůže.
Akné na mých zádech a hýždích bylo den ode dne horší a já už opravdu netušila, kde by mohl být problém. Podstupovala jsem různé detoxy v podobě zelených nápojů, vysazování mléčných výrobků, atd. atd. Nic. A i když jsem ze všech stran slyšela takové ty standardní babské plky o tom, jak si dají čtvereček čokolády a mají z toho hned pupínek, byla jsem vůči tomu hluchá. 🙄 Jak by totiž čokoláda mohla vytvořit pupínek. No čokoláda sama o sobě nee, ale cukr je prevít. A nejen cukr. S ohledem na moje kožní problémy také sacharidy. A tak jsem se rozhodla jít alternativní cestou a vzdát se na nějakou dobu právě jich. Nejen, že jsem se v této fázi cítila dobře, neboť jsem nebyla zavodněná a to se mé hlavě líbilo, ale akné na mých zádech a hýždích polevovalo. Jasně, flekatá jako 🐆 jsem pořád, s pigmentem mi totiž ani strava nepomůže (za to chemický peeling ano, takže vítej prázdná peněženko). Na druhou stranu nepolevilo pouze akné – odezněly mi také menstruační bolesti, zlepšila se projevy celulitidy, snížila se únava, atd. ☺️
Co už jsem tak pozitivně nevnímala byl nárůst váhy a tukových zásob. Asi moc nemá cenu vysvětlovat důvod, zkrátka tuky = vyšší kalorie = vyšší příjem. A když ze všech stran slyšíte, že na nízkosacharidové stravě jíte dosyta (a tudíž si nemusíte nic monitorovat), ale váš apetit je opravdu velký, tak snadno přesvihnete svůj stanovený denní příjem. Takže jsem něco přibrala. No a z toho důvodu jsem se rozhodla pro dietu. Nastoupila jsou do ní začátkem července (konkrétně 9. 7. 2017). V plánu bylo vydržet v ní 4 týdny s tím, že budu mít snížený příjem kalorií způsobený nižším příjmem tuků. Makroživiny jsem měla rozplánovány asi následovně: 130 g bílkovin, maximálně 50 g sacharidů a 70 g tuků – nechtěla jsem jít do extrémního kalorického deficitu, protože znám svoji hlavu a vím, že se snadno vzbouří. Ale touha po rychlém úbytku tuku byla silnější. A když mi pak jedna dobrá duše nasadila do hlavy brouka v podobě vysoko-proteinového půstu, rozhodla jsem se, že to ve své modifikované podobě zkusím. Což v praxi znamenalo cca 200-250 g bílkovin, maximálně 50 g sacharidů (ideálně méně) a maximálně 30 g tuků.
Nejprve jsem se nízkých tuků bála, ale pak jsem zjistila, že úplně zbytečně. Vysoké bílkoviny mi vyhovovaly, měla jsem pocit, že jím opravdu hodně. Ale vysoké bílkoviny na vegetariánské stravě v kombinaci s nízkými tuky a sacharidy nejdou tak úplně dohromady. Protože jak tvaroh, tak sójové produkty, mají sacharidů poměrně dost. Čili jsem se rozhodla zařadit na nějakou dobu i maso (obzvláště kuřecí) 🙊. To se mi stalo osudným, neboť jsem z něj chytila střevní chřipku. Takže pár dní na jogurtech a vysokoprocentní čokoládě v těsné blízkosti záchodové mísy a moje postava byla připravena na závodní prkna. 😅 Samozřejmě sranda, ale takto ploché břicho jsem nikdy neměla. 🙈 A právě to mě motivovalo k tomu setrvat na dietě o něco déle, než jsem původně zamýšlela. Slavnostním zakončením dietky měla být rodinná dovolená, na kterou se nakonec nejelo (a možná ani nepojede), ale ve finále mi to nevadilo právě kvůli all inclusive programu a velkému množství nástrah v podobě sacharidového jídla.
Takže svoji dietku slavnostně zakončuji právě dnes, 1. září 2017. A přichází to v naprosto vhodný okamžik, neboť mě čeká svatba a moře jídla, které do mého jídelníčku opravdu nesedí. Ale co, říkám si, že když mě to nezabije, tak mě to posílí. 💪 Na prkna se nechystám, jestli něco naberu neřeším, protože už takhle jsem se svojí postavou více než spokojená, a navíc mě čeká objem (a tam něco málo přiberu tak či tak). Jediné, co mi bude vadit, bude opět ta zavodněnost a rozhašení metabolismu. Dietu ukončuji s váhou cca 69 kg, procento tělesného tuku si úplně netroufám odhadovat, neboť jsem stále odkázána na naši posilkovskou váhu Tanita, a ta úplně přesná není. Ale tipuji to na nějakých cca 14 %. Co se centimetrů týče, tak jsem nejvíce shodila přes hýždě (dolů šly nějaké 3-4 cm, aktuálka 98-99 cm 😜), stehna naopak pohubla pouze o 1 cm (měřeno v nejširším bodě, aktuálka 58 cm), a pas zůstal stejný (71 cm). Vizuálně mi nejvíce shodila stehna v oblasti nad koleny, takže nohy působí štíhlejším dojmem a kvadráčky jsou definovanější. Stále mě ale zlobí tuk, nebo spíše povolená kůže, na vnitřní straně stehenní. A co se velkého úbytku tuku na hýždích týče – už mě to ani netrápí (ale bylo tomu tak). 😇 Jednak vím, že ho zase byť v malém množství při objemovce naberu (protože mně se prostě tuk usazuje nejdříve v této partii), a druhak mi jeho aktuální velikost a tvar vizuálně sedí ke štíhlejším nožkám. 🙊 A stejně jako jsem shodila přebytečný tuk na spodních partiích, pohubla jsem také v horní části těla (paže, ramena, i ta prsa šla dolů), tuk na bříšku se také zdá býti menší. Fotky dnes ale nečekejte, jsem nafouklá jako plynová bomba, navíc jsou všechny z průběhu diety na mém IG. 😇
Sečteno podtrženo – dietu hodnotím velice pozitivně, přebytečný tuk šel dolů, svaly zůstaly zachovány a moje postava je relativně ucházející (stále si přijdu jako záchodový pavouk a vytrvalostní běžec než člověk, který v gymu zvedé těžké váhy, navíc – ukažte mi bodybuildera 100% spokojeného se svojí formou 😆). Ale chci VÍC. Chci VĚTŠÍ svaly, PEVNĚJŠÍ postavu a ještě NIŽŠÍ procento tuku. Ale ten teď nechám spát a budu se soustředit právě na to budování dalších svalů. ☺️ Objemovku plánujeme začít za dva/tři týdny, do té doby si chci ustálit kalorický příjem alespoň na bazálním metabolismu (v dietě jsem byla drtivou většinu pod bazálem), spíše ale výš. A v objemovce pak jít do mírného kalorického nadbytku. A co se maker týče, tak zde bych ráda zachovala přes týden vyšší množství bílkovin a nižší množství tuků s tím, že o víkendech si budu zkoušet různé nízkosacharidové mňamky a makra až tak řešit nebudu. Bláznivé? Možná, ale mně vyhovující, a to je hlavní. 😊 Co se z toho vyklube, to uvidíme. Na mém Instagramu vás budu průběžně informovat, a nově můžete očekávat také ukázky/recepty mých #lowcarb jídel, protože si s tím plánuji ještě více hrát. 😜
Pokud jste dočetli až sem, gratuluji (a posílám virtuální pusu jako vděk)! Je toho hodně, vím, mám však hlavu plnou myšlenek, a toto je můj způsob ventilace. Mějte se famfárově!
xoxo, Gábi Gábi ❤️